BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Петковци – пример за родолюбие

Две благотворителни и съзидателни инициативи на жителите на родопското село набират средства за възстановяване, съхранение и опазване на старото училище и църквата в Петково

Красимир Гавазов

Две благотворителни и съзидателни инициативи на жителите на родопското село Петково и техните наследници за пореден път доказват дълбоките корени на тяхното родолюбие и  кармична свързаност с родното им място. 

За съжаление в средата на миналия век голяма част от тези преприемчиви родопчани са принудени да се изселят във вътрешността на страната, напускайки родното си село в търсене на по-добър поминък. Но те никога не забравят, къде е бащиният дом. И водени от любовта към него, която се предава от поколение на поколение, на синове и дъщери, на внуци и правнуци и следвайки примера на дедите си, които с доброволен труд и самооблагане са построили по-големите обществени сгради, днес те възстановяват две от тях, емблематични за селото – както църквата, така и старото петковско училище.

Благотворителната инициативата „Да спасим старото училище" в село Петково събра доста единомишленици. Тя започна през 2016 година, след като при големия сняг, затрупал Родопите предната година, част от едната фасада рухна, а в последствие процесът продължи да се задълбочава. Дори имаше становище сградата да бъде обявена като опасна, но петковци не мислеха така. Те не желаеха да допуснат съграденото с толкова труд и във времена на недоимък от дедите им да бъде разрушено с лека ръка. Над сто дарители от цялата страна и чужбина подадоха ръка на кампанията и през тази година бяха сьбрани близо 13 000 лева и с дейното участие на собственици на фирми, освен с пари и строителни материали, възстановяването на сградата залочна. Бяха изградени на ново рухналите външни и вътрешни стени, а в последствие и измазани. Но предстои още много работа до приключването на реставрационните дейности. Сега петковци се надяват община Смолян да спази обещанието си и да осъществи подмяната на покрива на сградата.

Продължава и другата благотворителна кампания, свързана с реновиране на православния храм „Свети Йоан Предтеча”, построен през 1836 година на 19-ти век. Само през 2019-а за него са събрани над 24 000 лева. Това даде възможност кубетата на църквата да грейнат с ново „златно" титаниево покритие, старите кръстове да бъдат подменени с нови и се реставрира част от компрометираната мазилка. Дарителската кампания продължава, защото има идея часовника на камбанарията, монтиран през 1936 година, да бъде автоматизиран и да му бъде извършен цялостен ремонт и профилактика от доказани специалисти в бранша. В по-предишни години петковци отново откликнаха и дарявайки средства и материали, обновиха покрива на храма, подмениха дограмата и старата спукана камбана с нова.

Още много усилия и средства са необходими, но петковци не се отчайват и не спират по средата на пътя. В този материал няма да видите имена на хора или фирми, защото петковци освен останалите си добродетели, са и хора, скромни и не обичат да се тупат в rьрдите и да се хвалят с неща, които смятат за свой дълг. Защото, казват те: „Така трябва". Дано техинят пример бъде последваи и от други родолюбци, за да я има България и да пребъде във вековете.

Източник: haskovo.net

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!