BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

Един от свитъците от Мъртво море е съвсем различен от всички древни пергаменти

Ново изследване на един от най-забележителните свитъци от Мъртво море предполага, че има нещо изключително необичайно в това къде и как е направен.

Смята се, че близо 2000-годишните забележително добре запазени свитъци от Мъртво море съдържат древни текстове с голямо историческо значение. След първоначалното им откриване през 1947 г. от пастири бедуини, учените са реконструирали над 900 от тези древни еврейски текстове. По-голямата част от тях са фрагменти, но някои са непокътнати до ден днешен.

Храмовият свитък е един от най-големите и най-добре запазените. Освен това е сред най-специалните.

Открит в пещера северно от Мъртво море през 1956 г.  за него се предполага, че е продаден от група бедуини на търговец на антики, който след това го увива в целофан и го скрива в кутия за обувки под дъска на пода. Единадесет години по-късно, когато учените най-сетне се заемат с него, скъпоценният ръкопис е силно повреден от влагата.

Храмовият свитък е най-тънкият от всички открити свитъци от Мъртво море. Дебел само една десета от милиметъра, материалът за писане е тънък като бръснач и въпреки това този забележителен ръкопис все още се разгръща на повече от 8 метра, осигурявайки най-чистата и най-бяла повърхност за писане в колекцията.

Древните техники за приготвяне на пергамент се различавали на Изток и Запад. Повечето са направени от животинска кожа, почистена от всички косми и мазнини. След това тази кожа са опъвала и изсушавала, а понякога била разтривана със сол. Източните пергаменти са с различни нюанси кафяво, докато западните пергаменти обикновено нямата тониране.

Храмовият свитък не попада в нито една от тези категории. Той се различава от другите свитъци по това, че текстът е от страната на "плътта", а не от "козината". Нещо повече – изглежда, че мастилото върху този конкретен пергамент е нанесено върху неорганичен слой на повърхността.

Изследователите вземат малък фрагмент от свитъка с около 2,5 см ширина, за да установят химическия състав на пергамента с висока разделителна способност. Те използвали различни неинвазивни инструменти, като сканиращ електронен микроскоп.

Това, което откриват, е напълно неочаквано: неизвестна досега техника за правене на пергамент в древни времена.

Разпределена в различни концентрации по повърхността, екипът идентифицира странна смес от сяра, натрий и калций. Тези елементи предполагат, че специалното покритие с различни соли по някакъв начин е нанесено върху пергамента, преди да бъдат написани каквито и да било думи.

"Неговото изследване има последици отвъд свитъците от Мъртво море", казва химикът Ира Рабин от Хамбургския университет в Германия. "Например, това показва, че в зората на създаването на пергамента в Близкия изток са били използвани няколко техники, което е в пълен контраст с единствената техника, използвана през Средновековието."

Изследователите смятат, че неорганичният слой, идентифициран в свитъка, трябва да е част от уникална технология за производство, която би могла да обясни защо свитъкът е толкова ярък и еластичен.

„Следователно [Храмовият свитък] може да бъде класифициран като западен пергамент, който е модифициран чрез добавяне на неорганичен слой като повърхност за писане“, заключават авторите.

В много отношения обаче резултатите повдигат повече въпроси, отколкото отговори. Съставът на това специално покритие, според авторите, не съвпада с водата от Мъртво море, което означава, че трябва да е дошло от някъде другаде. Къде точно, не са сигурни.

"Не съм ни най-малко изненадан да науча, че част от свитъците не е подготвена в района на Мъртво море", казва за The Guardian ученият по библията Джонатан Бен-Дов, който не е участвал в това изследване. "Би било наивно да се предполага, че всички те са подготвени там."

Но само защото солите идват от друго място, не означава непременно, че Храмовият свитък е бил произведен някъде другаде. В края на краищата, специалното покритие може да е било внесено в региона от някъде другаде.

Ще трябва да се направят повече изследвания, за да се открие произходът на това покритие и да се разбере по-добре как тази техника може да удължи живота на свитъка с две или повече хиляди години.

Резултатите са публикувани в Science Advances.

Източник: haskovo.net

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!