BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

Димитровград отбелязва едно от най-ярките събития в историята ни

134 години от едно от най-ярките събития в историята ни –  Съединението на България, ще отбележи Димитровград на 6 септември. По традиция, честването ще започне в 10:00 часа пред паметника на „Трите поколения“ в кв.Черноконево.

Събитието ще започне със слово от Гаврил Гочев, кметски наместник на кв. Черноконево. Планувано е връчване на отличието „Почетен знак на Община Димитровград” на НЧ „Н.Й.Вапцаров – 1895” Димитровград, както и художествена програма на самодейци от читалището.

Едноминутно мълчание в памет на загиналите и полагане на венци и цветя предвижда още програмата по честването на Съединението. 

На 6-ти септември празнуваме обединението на Княжество България и Източна Румелия. През есента на 1885 г. България защитава правото си да върне в границите си земята, която ѝ принадлежи. Съединението се осъществява след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември 1885, подкрепен от българския княз Александър I. Народът отхвърля една несправедливост, наложена от Великите сили през юни 1878 г.

След Берлинския конгрес страната ни е разделена на Княжество България и Източна Румелия, която остава под османска власт. Именно населението там започва движение за обединение – през 1880 г. е създаден Български таен централен революционен комитет (БТРЦК), който се бори да осъществи обединението.

В началото на 1885 г. начело застава Захари Стоянов, който решава Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг. Така, на 6 септември 1885 г., след навлизането в Пловдив на отрядите на Продан Тишков и майор Данаил Николаев, областният управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич е арестуван и е създадено временно правителство, начело на което е Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Два дни по-късно, с манифест, князът утвърждава официално Съединението на областта и приема да бъде титулуван за в бъдеще като княз на Северна и Южна България.

На 5 април 1886 г. Съединението е признато и от делегатите на Великите сили (Германия, Австро-Унгария, Италия, Великобритания, Франция, Русия, Италия) и с българо-турската спогодба, Източна Румелия официално е присъединена към Княжество България.

Източник: haskovo.net

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!